Czy wypełniasz PIT samodzielnie? Czy korzystasz z pomocy biura rachunkowego lub zaufanej osoby? Spiesz się! Tylko do końca kwietnia możesz złożyć zeznanie podatkowe za 2011 rok.

Ponad połowa podatników nie ma problemów z rozliczeniem PIT, ale tylko nieco ponad jedna trzecia wypełnia deklaracje samodzielnie – wynika z przedstawionego 12 kwietnia raportu KPMG „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2011”.

Wypełnianie deklaracji

Firma doradcza KPMG wskazała w raporcie, że w 2012 roku jedynie 37 proc. Polaków wypełni deklarację za 2011 r. samodzielnie, pozostałe 63% w całości zleci wypełnienie formularza PIT innej osobie. Co również ciekawe – 16% podatników skorzysta z konsultacji i drobnej pomocy, jednak sam PIT przygotuje we własnym zakresie.

Zobacz: Nagrody Polskiej Rady Biznesu >>

Według badania, co czwarty Polak sięgnie w tym roku po programy komputerowe do rozliczania oraz system e-deklaracje przygotowany przez resort finansów.

Kiedy i jak składać zeznanie?

Od 1 stycznia do 30 kwietnia można składać zeznanie podatkowe, jednak ponad połowa Polaków rozlicza się z Urzędem Skarbowym w marcu. W lutym rozlicza się co czwarta badana osoba, a w kwietniu 19% Polaków. Jedynie 5% podatników składa roczne zeznanie podatkowe w styczniu.

Zobacz: Trudne czasy dla pracy >>

W komunikacie KMPG poinformowano, że w 2012 roku ponad 70% Polaków złoży deklaracje bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym, 16% prześle je pocztą, a aż 13% rozliczy się przez Internet. Z tej możliwości skorzystają głównie osoby w wieku od 25 do 34 lat.

1% i ulgi podatkowe

Z badania MPMG wynika, że ok. 70% Polaków zdecyduje się na przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, a co druga osoba skorzysta z ulg podatkowych. Wraz ze wzrostem dochodów netto, poziomem wykształcenia i wiekiem rośnie chęć niesienia pomocy. Ponad 80%. osób z wyższym wykształceniem przekaże 1% swojego podatku na cele charytatywne, natomiast w grupie osób z wykształceniem podstawowym zdecyduje się na to tylko 44%.

Zobacz: Święto Pracy bez pracy >>

Z roku na rok maleje liczba ulg, z których mogą skorzystać podatnicy. Zgodnie z badaniem prawie 60% pytanych wykorzysta w tym roku różne preferencje podatkowe, najczęściej wybiorą ulgę podatkową na internet. Ponad 50% skorzysta z ulgi na dziecko, zaś 5% osób z odliczenia podatku z tytułu darowizn.

Podatniku! Spiesz się! Zostało Ci niewiele czasu. Złóż deklarację i skorzystaj z ulg, które Ci przysługują.

*Jak informuje KPMG, badanie przeprowadzono 24-26 marca 2012 r. metodą wywiadu telefonicznego CATI na reprezentatywnej próbie 1135 dorosłych Polaków. Dobór do próby zapewniła firma badawcza Norstat. Do grupy badanych nie weszły osoby, za które zeznanie podatkowe przygotowuje i składa ZUS bądź pracodawca.

~MW

Źródło: Internet

0 0 votes
Article Rating
1
0
Would love your thoughts, please comment.x